Manchester County
Bridge Association
Home League Goldstone Calendar Minutes County Honours
International Honours
Books System
Links Cup PotY Clubs Officers National Honours
History Problems Teaching
Archive
1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018

                                               
                                                                  RESULTS     2  3  4  5  6  7  

League Handbook
The draw has been made in the Cup & Plate
How to view the draw:  go to Cup page for instructions
NB  one email was not sent and I dont know which one.  Please contact your opponent, it might be them.
Well done for all matches being played on time!
The winners will play in the Finals  on Sunday 29th April

Send your interesting League or Cup hands to Kath.

Latest News:
John Fitzgerald's REJUVENATED  have finished all their matches (that's a change!), with a good average of 17.80. Well done John!

Sedgley are the first team through to the cup final


Congratulations to Jean Santo's TRAFFORD TIGERS on their second maximum win in Div 5

Well done to Giant Killers, John Moran's SPLINTER GROUP (3) on their cup win against Agamemnon

And another one bites the dust, Team Mayhem defeated by Harold Winstock's CITY ACES (4)
Take a look at one of their hands bid by Ivor & Pearl CA
  Michael's Verdict  MV


   A tricky hand from AgamemnonIsolated Menaces here
Michael's Verdict  MV

Espen Gisvold of The Terrific Twos  has sent in a hand from their match v The Four Dummies  EG


Nicholas Greer of SMASH THE SYSTEM reports on a hand from a match V UPPERCUT  here
Michael's Verdict here

A hand from AGAMEMNON INVERTED MINORS 1 2
Michael's Verdict  MGB


A fun hand from a SEDGLEY (Div 2) match here
Michael's Verdict  MGB


Tracy's hand from Agamemnon V Imps R Us here
Michael's Verdict  MGB


MAXIMUM WINS
TEAM
DIVISION
IMPS
SEDGLEY
2
65
SMASH THE SYSTEM
2
61
BOMBAY SAPPHIRES
6
73
MOULDY MUTTON TOURS
1
68
THE TRANSFERS
4
83
CONQUERING HEARTS
4
63
TRAFFORD TIGERS
5
64, 60
THREE REDS & A REBEL
6
72
ASHTON ACES
4
68
REJUVENATED
2
67
WINNING WAYS
5
60
TEMPO
2
73







 WINNERS 2016 -17

DIVISION 1
MOULDY MUTTON TOURS
ADRIAN KENWORTHY
AM
DIVISION 2
THE NORTH STAR
MIKE HART
MH
DIVISION 3
SMASH THE SYSTEM
IRENE DAVIES
ID
DIVISION 4
HYDRANGEAS
PHILLIP TAYLOR
PT
DIVISION 5
THE FOUR DUMMIES
KAREN JONES
KJ
DIVISION 6
OVERTRICK LUNATICS
FAYE GEORGIOU FG
DIVISION 7
SCHOOL OF SLAMWICH
HENRY BISSELL
HB




Kath Nelson, League Secretary kvn   email me