Manchester County
Bridge Association

Home League Goldstone Calendar Minutes County Honours
International Honours
Books System
Links Cup PotY Clubs Officers National Honours
History Problems Teaching
Archive
1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 

Latest News and Upcoming Events
(site best viewed with a monitor resolution of at least 1280 * 1024)
Cantor Cup
Sunday 24th February 2019
Manchester Bridge Club
A single session pairs event for beginners and inexperienced players
Click here for flyer

Manchester Green Point Swiss Pairs
Saturday 2nd March 2019
St Peter's Assembly Rooms Altrincham
Entry limited to 26 tables - early entry advised
Click here for entry form and details
Bridge Lessons in January
Do you want to learn how to play bridge?
Do you know someone who would like to learn?
Bramhall, Manchester and Stretford Bridge Clubs
all have bridge courses starting in January.


EBED Training for teachers
EBED training for teachers is at Stretford on 12/13th February
Every affiliated club is allowed one free place every two years.
Click here for more details


Northern Bridge League
Dates and venues for 2019 are on the NBL site
EBU
EBUshop

Click here for the EBU calendar

LCBA Butler Pairs
Sun 20th Jan. Preston BC at 11.00, entries to Jeff Smith

Deal of the Week
Jan 2019
2nd League Lead
9th A bad break
16th Congress Teams 1


Dec 2018
5th Tolly Qual 1
12th Tolly Qual 2
19th Lancs Teams 2


Nov 2018
7th Lancs Pairs
14th Lancs Pairs Defence
21st Lancs Teams
28th Scottish Curiosity

Oct 2018
3rd Northern Bridge League 10th Northern Bridge League
17th Northop
24th Chester Defence
31st Cheadle Mixed
Sep 2018
5th GP defence


26th Teams or Pairs

Aug 2018
1st National League
8th Yorkshire Congress
15th Llandudno
22nd NBL Grand
29th Michelle Memorial
July 2018
4th Yorks Grand
11th Super Moysian
18th Pachabo
25th Defence at Cheadle

June 2018
6th John Armstrong Pairs
13th Blocked suit
20th Cheadle Grand
27th Goldstone Final

May 2018
2nd League Grand
9th 3N or 5 of a minor
16th Cheadle 3NT
23rd Ruia Cup
30th Play 5D
Apr 2018
4th Green Point Pairs 2S
11th Green Point Pairs 3N
18th More GP Pairs
25th Llangollen

Mar 2018
7th Slam play problem
14th Scissors Coup
21st Improvisation
28th Tollemache 3NT

Feb 2018
7th Devil's coup
14th End Play
21st Congress 3NT
28th 3NT Play problem

Jan 2018

10th NICKO pre-empt
17th Congress slam 1
24th Congress slam 2
31st Congress Slam 3
Dec 2017
6th A curiosity
13th Ben Franks Grand
20th Ben Franks Lead
27th A suit play

Nov 2017
1st Sacrifice
8th Deva Charity Event
15th Cheadle Mixed
22nd Lancs Pairs
29th Lancs Teams
Oct 2017
4th League Play
11th League bid
18th Both minors
25th NBL Inference

Sep 2017
6th NBL Lead
13th Bolton Defence
20th League Defence
27th Mixed results

Aug 2017
2nd Michelle Memorial
9th Trump Coup

23rd Northern Bridge League
30th More NBL
July 2017
5th Extra trick


26th Llandudno

June 2017
7th Make this slam
14th Online Bridge
21st Your lead
28th Corwen Defence

May 2017
3rd MBC Slam
10th Higson Cup 3NT
17th Higson Cup Grand
24th Slam fork
31st Bridge in Salford
Apr 2017
5th Surrogacy
12th Pairs vs Teams
19th Pseudo End Play
26th Your lead

Mar 2017
1st Goldstone Slam
8th Non-technical line
15th Freak hand
22nd Find the Lady
29th Six-six
Feb 2017
1st Lead direction
8th Compete part scores
15th The three level
22nd Defence problem

Jan 2017
4th 6C Bid and play
11th Congress Slam
18th League Game
25th Gold Cup Grand

Dec 2016
7th Slam in fourth suit
14th Beer card
21st Xmas puzzle
28th New Year puzzle

Nov 2016
2nd Direct Route
 9th More suit plays
16th Don't give up
23rd Bid and play
30th Psyche
Oct 2016

12th Duplication
19th Defensive unblock
26th Endplay

Sep 2016
7th Pairs Defence
14th Psychology
21st Poor bridge
28th Unblocking

Aug 2016
3rd Trump End Play
10th Slam Lead
17th 800
24th 1100
31st 3NT with 4-4 fit
July 2016
6th Welsh Bridge
13th Llandudno
20th 6NT play
27th En passant

June 2016
1st Slam Try
8th  University Bridge
15th Tuesday Bridge
22nd Pachabo overtrick
29th Slam play
May 2016
4th Long sequence
11th RKCB with void
18th More RKCB
25th IMP Pairs

Apr 2016
6th Sixteen point game
13th Easter bridge
20th Four-Three fit
27th Six-Six hand

Mar 2016
2nd Inferences and end play 9th  Make the overtrick 16th A lead problem
23rd Two suit plays
30th The wrong slam
Feb 2016
3rd Simple technique 10th Six, five, come alive 17th Which small card? 24th The dark blue card
Jan 2016
6th Which game? 13th The last guess 20th Nine card suit 27th An intricate sequence
Dec 2015
2nd Precarious trumps 9th  Classy sequence 16th Distribution inference 23rd Cheadle cross ruff
Nov 2015
4th Endplay choice 11th Spooky bridge 18th Third round control 25th Surprise gain
Oct 2015
7th A direct route 14th Breaking Blackwood rules 21st Crockfords slams 28th Textbook deal
Sep 2015
2nd 8410 hands 9th  A suit combination 16th A critical defence 23rd Premier League in Manchester 30th Which squeeze
Aug 2015



26th Choice of slams  

Tollemache Selection
The selection committee has picked the following team for the Tollemache Final at Brandon on February 16-17th.  Michael Newman/Gary Hyett, John Holland/John Hassett, Catherine Draper/Andrew Woodcock, Alan Mould/Ollie Burgess.  This is the nearly same team that qualified in November.  Ollie Burgess replaces Michael Byrne who is unavailable.

Blue Point Teams
Congratulations to Neil Thomas, Nicholas Greer, John Currie and Rodney Lighton who won at Preston on Sunday 13th January, just ahead of John Holland, Alan Mould, Jackie Pye and Jeff Smith.  Results are on the Preston Bridge Club web site.

Congress Review
The tournament committee is meeting on 29th January to discuss the congress and future plans for it.  Many participants filled in review forms at the event this year and these are very helpful.  In addition we would like to hear the views of those who have previously attended and did not attend in the past year or two, especially giving the reasons why they did not attend.   Please email any comments to Rodney Lighton and I will collate them and present them at the meeting.

Manchester Bridge Club at Wellington Road
Manchester Bridge Club is now well established in its new premises in Fallowfield at 81, Wellington Road, M14 6BN.  The club has its own rooms in the Fallowfield Bowling and Lawn Tennis club.  The main room is plushly appointed and nicely decorated with room for twelve tables.  There is a small kitchen and a bar area which has room for a further half dozen or so tables.  Car parking is plentiful with space available on Wellington Road if the car park is full.  See the pictures below.

Main area

Main playing area
Bar area

Bar and additional playing area


Manchester Congress
Another succesful and enjoyable congress was held at the Victoria and Albert Hotel over the weekend of 5-6th January.  We were pleased to welcome guests from all over the UK and particularly two teams from Norway.  David Debbage and Andrew Woodcock repeated their success of 2017 in winning the pairs by a smidgeon ahead of Michael Byrne and Andrew Murphy (who won the Men's Pairs Trophy).  Helen Erichsen and Fiona Brown won the Ladies Pairs for the second year running and Sheila Shea and Edward Jones from North Wales won the Mixed Pairs Trophy.   In the Teams final on a relatively unexciting set of boards John Holland, John Hassett, Jackie Pye and Jeff Smith won ahead of three of the Hackett family (Paul, Justin and Barbara) and Martin Taylor, with Fiona Brown, Helen Erichsen, John Currie and Rodney Lighton third.  The B Final was won by Rhona and Bernard Goldenfield, Jim Luck and Marianne Farr.  The consolation final was a mainly Welsh contest with Barry and Beth Wennell, Margaret Barnes and Wyn Williams winning on a split tie from Sheila Shea, Edward Jones, Howard Kay and Peter Jones.  For the other prize winners see the photos below.  A non-expert session was held each day.

Thanks to Irene Davies and all the other helpers, too numerous to name, for their hard work in organising and to directors Neil Morley, Nicholas Greer, Joan Lewis and Victor Ridding for running everything smoothly.   Also to World Champion Sally Brock for presenting prizes and to Raymond Semp and Michael Byrne for the quizzes.
Michael Byrne's quiz was won by Mike Wood (57), second Adam Wiseberg (33), third Gordon Bickley (31).  Prizes for the first two, answers here.
Rankings are below the photos, more detailed results are on the Manchester and Altrincham Bridge Club web sites.
PotY results have been updated, John Holland leads in the Expert category, Adam Wiseberg in the Intermediate category.

1st

Players Progress Winners Gillian Armstrong and Yvonne Dickinson
with Michael Byrne
2nd

Second Stewart Hart and Jane Campion
3rd

Third Ivor Rosenberg and Peter Berens
4th

Fourth Hazel Powell and Geoff Denham
5th

Fifth Ann Wood and Annie Curtis
1st

Kevin Comrie Cup Winners Judith Eva and Pat Turner
with Tournament Director Victor Ridding
2nd

Second Peter Butterworth and Elaine Preece
3rd

Third Annie Curtis and Ann Wood
4th

Fourth Roy and Suzanne Beckett
5th

Fifth Carol Straffon and Sue Jones
winners

Pairs winners Dave Debbage (Andrew Woodcock) with Sally Brock
2nd and mens

Pairs Second and Mens Pairs Michael Byrne and Andrew Murphy
Womens and 4th

Pairs Fourth and Ladies Pairs Helen Erichsen and Fiona Brown
5th

Pairs Fifth Barry Myers (Leslie Klein)
Mixed

Pairs Sixth and Mixed Pairs Sheila Shea and Edward Jones
7th

Pairs Seventh Sally Brock and John Holland
8th and Mixed 2

Pais Eighth and Second Mixed Pairs
Alan Jarvis and Suzy Lawson
Int

Intermediate Barbara Eastabrook and Karen Jones
Int 2

Intermediate second Henry Bissell and Josh Clarke
Ascenders

Ascender's Andy Green (David Hammonds)
Teams Winners

Teams Winners John Hassett, Jeff Smith, Jackie Pye and John Holland
Second

Teams Second Justin Hackett, Barbara Hackett, Martin Taylor, Paul Hackett
Third

Teams third Fiona Brown, Helen Erichsen, John Currie, Rodney Lighton
B Teams Winners


Teams B Final Winners
Bernard and Rhona Goldenfield, Jim Luck (Marian Farr)
Teams B 2nd


Teams B Final Second
Kiril Delev, Michael Byrne, Alexandra Birchall (Andrew Murphy)
Cons teams winners

Teams Consolational Final Winners
Beth Wennell, Wyn Williams, Barry Wennell, Margaret Barnes

Players Progress Rankings

Pos No Players Match
Points
Tops Score
%
1 6
Gillian Armstrong & Yvonne Dickinson
242 378 64.02
2 12
Jane Campion & Stewart Hart
202 336 60.12
3 1
Ivor Rosenberg & Peter Berens
224 378 59.26
4 13
Hazel Powell & Geoff Densham
195 336 58.04
5 8
Annie Curtis & Ann Wood
210 378 55.56
6 16
Jennifer Coupe & Michael Carr
175 336 52.08
7 7
Graham Hobbs & Johanna Keane
194 378 51.32
8 4
Richard & Lynne Mallard
190 378 50.26
9 15
Malcolm Allum & Mark Saperia
164 336 48.81
10 10
Helen Philbin & Sue Berry
157 336 46.73
11 18
Sheila Wimbleton & Christine Richardson
153 336 45.54
12 2
Wendy Verber & Kate Durham
172 378 45.50
13 5
Rocky Bullin & Reba Bhaduri
165 378 43.65
14 17
Mike Wood & Lesley Richards
145 336 43.15
15 14
Suzanne & Roy Beckett
144 336 42.86
16 3
Susan Braid & Jan Lancaster
157 378 41.53
17 11
Sally Duncombe & Susan Bloor
135 336 40.18

Kevin Comrie Rankings

Pos No Players Match
Points
Tops Score
%
1 18
Judith Eva & Pat Turner
256.13 416 61.57
2 15
Peter Butterworth & Elaine Preece
254.13 416 61.09
3 8
Annie Curtis & Ann Wood
241.25 416 57.99
4 17
Suzanne & Roy Beckett
226.25 416 54.39
5 4
Carol Straffon & Sue Jones
224.00 416 53.85
6 14
Michael Kisil & Ralph Deane
222.38 416 53.46
7 12
Gail Jones & David Ginger
220.38 416 52.98
8 3
Peter Collinson & Kate Durham
213.25 416 51.26
9 10
Vera Lowson & Stephen Fernley
210.25 416 50.54
10 5
Karen Harvey & Lorrie Murphy
210.00 416 50.48
11 6
Gillian Armstrong & Yvonne Dickinson
202.50 416 48.68
12 13
Jenny Coupe & Michael Carr
200.00 416 48.08
13 16
Richard Mallard & Annette Aldrich
187.50 416 45.07
14 7
Lesley Richards & Mike Wood
182.25 416 43.81
15 1
Paul Jones & Anne Naylor
181.75 416 43.69
16 11
Millie Brown & Mavis White
174.75 416 42.01
17 2
Sheila Wimbleton & Christine Richardson
170.50 416 40.99
18 9
David Eason & Sue Berry
166.75 416 40.08

Pairs Rankings

Pos Cat No Players Match
Points
Tops Score
%
Master
Points
1 G 43
Andrew Woodcock & David Debbage
2027.03 3224 62.87 384
2 G 20
Michael Byrne & Andrew Murphy
2018.47 3224 62.61 372
3 G 27
Degsy Williams & Croz Croswell
1993.47 3224 61.83 360
4 L 55
Helen Erichsen & Fiona Brown
1952.60 3224 60.56 348
5 M 38
Barry Myers & Leslie Klein
1907.37 3224 59.16 336
6 M 8
Sheila Shea & Edward Jones
1842.90 3224 57.16 324
7 M 28
John Holland & Sally Brock
1818.74 3224 56.41 312
8 M 50
Alan Jarvis & Suzy Lawson
1818.37 3224 56.40 300
9 G 15
Ollie Burgess & Robert Myers
1817.97 3224 56.39 288
10 G 42
Alex & Tony Wilkinson
1787.53 3224 55.44 276
11 M 33
Michael Fay & Catherine Draper
1785.87 3224 55.39 264
12 M 39
Tracy Capal & David Sherman
1771.37 3224 54.94 252
13 G 62
Erik Eliassen & Espen Anfinsen
1763.24 3224 54.69 240
14 G 52
Laurence Stone & John Hampson
1746.03 3224 54.16 228
15 M 14
Joy & Irving Blakey
1735.47 3224 53.83 216
16 G 22
Bill Carr & Stuart N. Clarke
1733.97 3224 53.78 204
17 G 3
Rodney Lighton & John Currie
1730.97 3224 53.69 192
18 M 49
Kath & Alan Nelson
1706.03 3224 52.92 180
19 M 13
Kevin Higgins & Ann Thornton
1702.47 3224 52.81 168
20 MN 58
Victor Ridding & Mary Green
1697.03 3224 52.64 156
21 G 30
Stuart Shalom & Jeff Morris
1693.97 3224 52.54 144
22 G 54
Stephen Ward & Christopher Hine
1691.03 3224 52.45 132
23 L 37
Karen Jones & Barbara Eastabrook
1685.03 3224 52.27 120
24 G 1
Paul Casselle & Raymond Semp
1684.97 3224 52.26 108
25 L 7
Marianne Farr & Rhona Goldenfield
1674.47 3224 51.94 96
26 M 11
Jackie Pye & Jeffrey Smith
1658.63 3224 51.45 84
27= G 36
Josh Clarke & Henry Bissell
1654.76 3224 51.33 66
27= G 46
Eddie Thornton-Chan & Tony Hodgson
1654.97 3224 51.33 66
29 G 2
Bernard Goldenfield & Jim Luck
1630.97 3224 50.59 48
30 G 19
Per Valla & Bjorn Henning Grandof
1625.00 3224 50.40 36
31 G 45
Andy Green & David Hammonds
1615.50 3224 50.11 24
32 G 21
Atle Jacobsen & Hans Thomas Holmot
1614.63 3224 50.08 12
33 G 63
David Costich & Andrew Lum
1607.03 3224 49.85  
34 GN 64
Espen Gisvold & Nick Clayton
1603.03 3224 49.72  
35 G 59
Kjetil Helgesen & Ove Meling Lunde
1585.03 3224 49.16  
36 G 6
Martin Taylor & Paul Hackett
1580.97 3224 49.04  
37 M 53
Margaret Howe & David Burrows
1574.03 3224 48.82  
38 M 23
Gillian McMullan & Neil Thomas
1557.97 3224 48.32  
39 G 61
Wei Che Tham & Daniel Kelsall
1557.53 3224 48.31  
40 M 35
Celia & Kevin Comrie
1535.03 3224 47.61  
41= M 12
Eve Lighthill & Sidney Travers
1533.97 3224 47.58  
41= M 44
Ray & Angela Ashleigh
1534.03 3224 47.58  
41= LN 48
Avril Mattison & Rosemary Rosenthal
1534.03 3224 47.58  
44 L 56
Margaret Barnes & Wyn Williams
1529.03 3224 47.43  
45 GN 31
Adam Wiseberg & Jonathan Engler
1527.47 3224 47.38  
46 M 24
Roz Bavin & John Fitzgerald
1525.13 3224 47.31  
47 G 32
Jim Straffon & Martin Ellison
1511.47 3224 46.88  
48 L 10
Irene Davies & Barbara Lewis
1507.47 3224 46.76  
49 G 26
Bob Cooke & Howard Kay
1505.47 3224 46.70  
50 L 4
Patricia Burrows & Gillian Whyte
1499.97 3224 46.53  
51 L 41
Lindsey Cuff & Barbara Moore
1494.66 3224 46.36  
52 G 9
Alexandra Birchall & Kiril Delev
1480.26 3224 45.91  
53 M 25
Graham Winn & Susan Triggs
1420.03 3224 44.05  
54 M 16
Hari Gohil & Gillian Butterworth
1413.97 3224 43.86  
55 L 47
Maggie McPhillips & Matilda Bingham
1408.03 3224 43.67  
56 G 29
Phillip Taylor & Peter Grauer
1407.63 3224 43.66  
57 LN 51
Sally Bray & Judith Dunkerley
1404.03 3224 43.55  
58 LN 57
Vivienne Newgrosh & Karen Sandler
1391.53 3224 43.16  
59 G 5
David Sarabowski & Sam Herman
1385.97 3224 42.99  
60 L 40
Haidee Tattersall & Anne Whitehead
1345.53 3224 41.73  
61 GN 18
Patricia Gorham & Tony O'Neill
1323.97 3224 41.07  
62 M 34
John Moran & Christine Collinge
1302.03 3224 40.39  
63 M 17
Ged Keary & Stephen Booth
1205.84 3224 37.40  
64 MN 60
Peter Horn & Pat Dunningham
1135.03 3224 35.21  

Teams A Final

Pos Team Players Matches IMPS Total
IMPS
Master
Points
1 3
Jackie Pye & Jeffrey Smith
John Hassett & John Holland
0 3 * 3 8 15 8 11 1 49 49 252
2 1
Justin & Paul Hackett
Barbara Hackett & Martin Taylor
* 17 0 -1 19 -3 -6 3 1 30 30 216
3 4
Fiona Brown & Helen Erichsen
Rodney Lighton & John Currie
1 16 -3 * -5 6 6 5 1 27 27 180
4 6
Alan Jarvis & Suzy Lawson
Roz Bavin & John Fitzgerald
3 -2 -15 -6 14 * 0 9 5 8 8 144
5 5
Phillip Taylor & Peter Grauer
David Debbage & Wei Che Tham
-19 14 -8 5 * -14 10 9 0 -3 -3 108
6 9
Joy & Irving Blakey
Sally Brock & Barry Myers
-1 8 -1 -1 0 -5 -10 -7 * -17 -17 72
7 7
Jim Straffon & Lindsey Cuff
Barbara Moore & Martin Ellison
6 -6 -8 -6 -10 0 * -13 10 -27 -27 36
8 8
Tracy Capal & David Sherman
Ted Reveley & Bob Pitts
-3 -13 -11 -5 -9 -9 13 * 7 -30 -30  
9 2
Nicholas Greer & Neil Thomas
John Parsons & Josh Clarke
-17 * -3 -16 -14 2 6 13 -8 -37 -37  

Teams B Final

Pos Team Players Matches IMPS Total
IMPS
Master
Points
1 1
Bernard Goldenfield & Jim Luck
Rhona Goldenfield & Marianne Farr
* -8 13 14 3 -3 -5 26 22 62 62 180
2 4
Alexandra Birchall & Kiril Delev
Michael Byrne & Andrew Murphy
-14 37 8 * 11 1 13 -11 11 56 56 144
3 8
Christopher Hine & Stephen Ward
Paul Morrell & Andy Green
-26 10 15 11 13 8 19 * 0 50 50 108
4 6
Alec Smalley & Michael Newman
Robert Dixon & Tom Slater
3 18 17 -1 17 * -16 -8 11 41 41 72
5 7
Espen Anfinsen & Erik Eliassen
Kjetil Helgesen & Ove Meling Lunde
5 13 11 -13 7 16 * -19 5 25 25 36
6 9
Eddie Thornton-Chan & Nigel Matthews
Graham Currie & Tony Hodgson
-22 -1 8 -11 1 -11 -5 0 * -41 -41  
7 5
David McAndrew & Margaret Pierce
Jeff Morris & Stuart Shalom
-3 -7 16 -11 * -17 -7 -13 -1 -43 -43  
8 2
Karen Reissmann & Irene Davies
Gillian McMullan & Roger Hopton
8 * 5 -37 7 -18 -13 -10 1 -57 -57  
9 3
Joan Lewis & Roy Higginbottom
Karen Jones & Barbara Eastabrook
-13 -5 * -8 -16 -17 -11 -15 -8 -93 -93  

Teams C Final

Pos Team Players Matches IMPS Total
IMPS
Master
Points
1= 1
Barry & Beth Wennell
Margaret Barnes & Wyn Williams
* -7 1 * 12 7 8 4 9 34 34 50
1= 3
Sheila Shea & Edward Jones
Howard Kay & Peter Jones
-1 4 * * 14 6 -6 1 16 34 34 50
3 5
Atle Jacobsen & Hans Thomas Holmot
Per Valla & Bjorn Henning Grandof
-12 -1 -14 * * 3 8 10 14 8 8 20
4 2
Celia & Kevin Comrie
Ann Thornton & Barbara Lewis
7 * -4 * 1 -15 -6 5 11 -1 -1  
5 7
John Roberts & Sam Herman
Frank Brown & David Audley
-8 6 6 * -8 -1 * 0 -8 -13 -13  
6= 9
Paul Casselle & Raymond Semp
Alan & Kath Nelson
-9 -11 -16 * -14 19 8 3 * -20 -20  
6= 8
Christopher & Jennifer Rippin
Gordon Bickley & Ann Farquhar
-4 -5 -1 * -10 3 0 * -3 -20 -20  
8 6
Adam Wiseberg & Jonathan Engler
Sally Bray & Judith Dunkerley
-7 15 -6 * -3 * 1 -3 -19 -22 -22  


EBU
Please e-mail information for the site to Rodney Lighton
Last updated 19th Jan 2018.  Pages updated recently - News, Calendar
Thanks to Michael Byrne for many reports.
  League page maintained by Kath Nelson, Cup page by Adam Wiseberg.
Thanks to John Holland for checking articles and analyses for Deal of the Week
Counter http://www.digits.net - visitors since Jan 2000.  Copyright Rodney Lighton 1999-2019.
 
EBU